Step up!

new logo25 maja 2016 roku w ramach Europejskiej sieci Kobiety Przeciwko Przemocy (WAVE) startujemy z kampanią STEP UP! ( Następny krok – od słów do czynów!), której celem jest zapewnienie kobietom, które doświadczyły przemocy i ich dzieciom prawa do bezpieczeństwa i specjalistycznej pomocy.

Informacje:

Co trzecia kobieta w Europie doświadcza przemocy fizycznej lub seksualnej.  Państwa, w których kobiety płacą podatki,  nie zapewniają im jednak dostępu do specjalistycznej  pomocy. Tylko w 15 spośród 46 krajów europejskich istnieje specjalistyczna infolinia dla kobiet doświadczających przemocy, a w Europie brakuje co najmniej 47.000 miejsc w schroniskach dla kobiet i dzieci. Za mało jest również ośrodków wsparcia dla ofiar gwałtu lub molestowania seksualnego. Dyskryminacja sprawia, że najbardziej zagrożone kobiety nie mogą liczyć na ochronę i odpowiednie do ich potrzeb wsparcie!

„Rządy wielu krajów europejskich nie przeznaczają wystarczających środków na finansowanie specjalistycznych  usług wsparcia, w wyniku czego wiele kobiet nie ma gdzie się zwrócić o pomoc. Wzywamy władze UE oraz poszczególnych krajów i inne zainteresowane strony do przejścia od słów do czynów i zwiększenia nakładów na przeciwdziałanie i zwalczanie przemocy wobec kobiet ” – powiedziała Rosa Logar, przewodnicząca WAVE.

W ciągu najbliższych dwóch lat organizacje członkowskie Sieci będą w ramach kampanii promować prawa kobiet i dzieci, które doznały przemocy do specjalistycznego wsparcia i ochrony w całej Europie. Centrum Praw Kobiet, jako organizacja od blisko  22 lat świadcząca  pomoc dla kobiet doświadczających przemocy i działająca na rzecz poszanowania praw człowieka w stosunku do kobiet w pełni docenia wagę specjalistycznej pomocy w przezwyciężaniu traumy i budowaniu nowego życia przez kobiety.  Doskonale wiemy jakie skutki dla kobiet i ich dzieci ma brak dostępu lub ciągłości w dostępie do takiej  pomocy.

Przemoc wobec kobiet i dziewcząt jest najbardziej rozpowszechnioną formą naruszeń praw człowieka i nierzadko prowadzi do ich śmierci.  Szacuje się, że w 2012 roku 47% wszystkich zabójstw kobiet zostało dokonanych przez członka rodziny lub partnera, z którym pozostawały w związku intymnym.

Niedostateczne nakłady finansowe i tym samym ograniczony dostęp do specjalistycznej pomocy dla pokrzywdzonych przemocą kobiet sprzyjają utrzymywaniu się wciąż powszechnej praktyki obwiniania ofiar za przemoc i są barierą do jej ujawniania .

Większość społeczeństw zakazuje stosowania przemocy, ale milcząco toleruje ją w praktyce, co sprawia, że wiele kobiet nie mając realnej alternatywy zmuszona jest znosić powtarzające się akty przemocy.

Koszty przemocy wobec kobiet dotykają nas wszystkich!  Ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy są niezbędne, by kobietom i ich dzieciom zapewnić bezpieczeństwo i przywrócić siłę do życia wolnego od przemocy.

Dlatego wzywamy społeczeństwa europejskie do radykalnego zwiększenia nakładów na finansowanie działalności wyspecjalizowanych ośrodków wsparcia dla kobiet, postrzegających przemoc wobec kobiet z perspektywy naruszeń praw człowieka w stosunku do kobiet. Tylko takie podejście  może przynieść  rzeczywistą poprawę sytuacji ofiar.

Poniższe dane ilustrują skalę problemu z dostępem do specjalistycznych usług dla kobiet, które doznały przemocy (WAVE Report 2015):

  • Tylko 15 spośród 46 krajów europejskich utrzymuje bezpłatną infolinię dla kobiet doświadczających przemocy, która działa codziennie przez całą dobę.
  • Według standardów przyjętych przez Radę Europy w całej Europie brakuje ponad 47.000 miejsc w schroniskach dla kobiet, szczególnie w nowych państwach członkowskich UE, które dołączyły po 2004 roku, oraz w krajach spoza Unii.
  • W większości krajów europejskich brakuje ośrodków wsparcia dla kobiet i dziewcząt, które padły ofiarą ofiar gwałtu i molestowania seksualnego.
  • Dostęp do specjalistycznych usług wsparcia jest szczególnie utrudniony dla cudzoziemek, w szczególności tych, które nie mają zalegalizowanego pobytu, kobiet „sprawnych inaczej”, starszych i z grup LGBT.

Wzywamy decydentów na szczeblu krajowym i europejskim do:

1) aktywnego działania na rzecz zapobiegania i ochrony kobiet, które doznały przemocy;

2) zobowiązania się do poprawy dostępu do specjalistycznych ośrodków wsparcia dla wszystkich kobiet i ich dzieci;

3) zwiększenia dostępności do specjalistycznej pomocy we wszystkich krajach Europy (zwłaszcza zaś do utworzenia bezpłatnych telefonów zaufania dla kobiet, schronisk i ośrodków wsparcia);

4) poprawy jakości usług wsparcia dla kobiet, w szczególności świadczonych przez niezależne organizacje kobiece, które w swojej pracy najpełniej uwzględniają potrzeby i oczekiwania kobiet korzystających z ich pomocy.

Ponieważ przemoc wobec kobiet jest problemem nas wszystkich i ma ogromny wpływ na wolność ekonomiczną kobiet oraz ich życiowe możliwości, a także na całą światową gospodarkę, wzywamy firmy i organizacje charytatywne w całej Europie i do zwiększenia nakładów na pomoc dla kobiet, które doznały przemocy i ich dzieci.

Partnerstwo na rzecz zmian jest rzeczą podstawową! Dlatego  wzywamy każdego z was! Przyłącz się do kampanii STEP UP! Wykonajmy „następny krok” i połączmy siły, aby położyć kres przemocy wobec kobiet i ich dzieci!

Jeśli chcesz wesprzeć naszą kampanię lub uzyskać więcej informacji na jej temat, prosimy o kontakt z Centrum Praw Kobiet. W ramach kampanii planujemy m.in. zorganizowanie na jesieni konferencji poświęconej dostępności oraz standardom specjalistycznej pomocy dla kobiet doświadczających przemocy, w tym również finansowania organizacji świadczących taką pomoc. Chcemy także zbudować sieć organizacji zajmujących się świadczeniem pomocy kobietom doznającym różnych form przemocy, które w swojej misji i codziennej pracy z kobietami kierują się perspektywą i standardami wyrażonymi w Konwencji Rady Europy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu  przemocy wobec kobiet i przemocy domowej oraz w dyrektywie Parlamentu Europejskiego 2012/29/UE z dnia 25 października 2012 r. ustanawiającej normy minimalne w zakresie praw, wsparcia i ochrony ofiar przestępstw.   Liczymy także, że uda nam się pozyskać pracodawców wspierających działania przeciw przemocy wobec kobiet oraz poszerzyć sieć ambasadorek i ambasadorów kampanii, którzy aktywnie zaangażują się w działania na rzecz poszerzenia dostępu do specjalistycznej pomocy oraz podniesienia jej standardów.

Kontakt:

Urszula Nowakowska: urszula.nowakowska@cpk.org.pl , tel. 604402994 (Warszawa)

Anna Głogowska Balcerzak: a.glogowska@cpk.org.pl  (Łódź)

Lub:

WAVE Biuro w Wiedniu: Rosa Logar, rosa.logar@interventionsstelle-wien.at lub Maria Rösslhumer, Maria.roesslhumer@wave-network.org

Więcej na temat kampanii dowiesz się na stronie organizatora: www.wave-network.org oraz w dokumencie zwierającym podstawowe założenia kampanii:

PL: STEP UP Blueprint – Polish (tłumaczenia dokonała Katarzyna Dobrosz)

ENG: STEP UP Blueprint – English

Obejrzyj video pt. „Step up!: https://www.youtube.com/watch?v=lvcu2lZgpNE


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399